Koloryzacja bez amoniaku – czy jest tak samo skuteczna?

Farbowanie włosów jest dzisiaj czynnością bardzo powszechną – farbują się panie w różnym wieku i coraz częściej zdarza się, że robią to również panowie. Na koloryzację decydują zarówno osoby starsze, które chcą ukryć pod nią efekty upływającego czasu, jak i te młodsze, których nie zadowala ich naturalny kolor włosów. Włosy farbujemy też wtedy, gdy potrzebujemy w jakiś sposób zmienić swój wizerunek. A inny kolor włosów wpisuje się w tę koncepcję znakomicie. Ale jak farbować włosy w domu, by uzyskać efekt podobny do tego z salonu fryzjerskiego? I jaką farbę wybrać, z amoniakiem czy bez, by ich za bardzo nie zniszczyć?

Jak działa amoniak w farbie?

Każdej farbie potrzebna jest substancja, która pomoże barwnikowi wniknąć we włosy i utrzymać się na nich na stałe. Najczęściej jest nią amoniak – gaz o charakterystycznym i intensywnym zapachu, który rozchyla łuski włosa w taki sposób, by pigment mógł w niego wsiąknąć. Ta substancja pozwala na dokładne i trwałe pokrycie włosów kolorem, ale jednocześnie może wywoływać podrażnienia i suchość skóry, a także osłabienie struktury włosa.

Bez amoniaku – znaczy delikatnej?

Farba bez amoniaku działa w podobny sposób, jak ta tradycyjna, jednak amoniak zastępuje inna substancja. Jest nią monoetyloamina (MEA) – bezwonna, niepodrażniająca i płynna sól amonowa. Ta substancja, podobnie jak amoniak, rozchyla łuski włosa i pozwala wnikać w niego barwnikowi. Jej działanie jest jednak zdecydowanie wolniejsze i delikatniejsze, dzięki czemu włosy po tym zabiegu mniej się niszczą – są bardziej miękkie i błyszczące niż w przypadku tradycyjnej koloryzacji. Farba bez amoniaku, ze względu na swój łagodniejszy charakter, jest chętnie stosowana przez osoby, które mają skłonność do uczuleń i podrażeń, a także przez kobiety w ciąży, które często drażni mocny i specyficzny zapach farb z amoniakiem.

Czy koloryzacja bez amoniaku jest skuteczna?

Intensywność koloru oraz trwałość koloryzacji jest w obu przypadkach bardzo podobna. Można jednak zauważyć, że po zabiegach przy użyciu farb bez amoniaku, po pewnym czasie kolor zaczyna się delikatnie “wypłukiwać”. Warto więc wybierać takie farby, które zawierają w swoim składzie odżywiające olejki, które nie tylko pielęgnują włosy, ale aktywnie uczestniczą w samej koloryzacji – zaznaczają eksperci ds. koloryzacji marki Garnier.

Domowa koloryzacja – przydatne porady

Efekt farbowanych włosów w domu, wcale nie musi być gorszy od tego, który uzyskalibyśmy w salonie. W domowym zaciszy również można stworzyć wspaniałą fryzurę. Doświadczeni fryzjerzy i styliści radzą, jak można zrobić to w szybki i tani sposób:

  • Ważny jest wybór odpowiedniego koloru farby. Jeśli wahamy się pomiędzy dwoma odcieniami, warto zdecydować się na ten jaśniejszy – unikniemy wtedy ryzyka zbyt ciemnego efektu farbowania. Trzeba pamiętać, że każde włosy inaczej reagują na pigment zwarty w farbie i nie można sugerować się jedynie zdjęciem modelki na opakowaniu.
  • Należy pamiętać o posmarowaniu skóry czoła, uszu i szyi kremem lub wazeliną – farba może się na nich utlenić i będzie ciężko ją zmyć.
  • Farbę należy nakładać na włosy równomiernie – jej rozprowadzanie najlepiej zacząć od środka głowy i kierować się w stronę karku, a następnie na boki. Po nałożeniu całej farby warto też przeczesać włosy grzebykiem.
  • Wpływ na jakość oraz szybkość koloryzacji ma temperatura pomieszczenia, w którym ją wykonujemy. W ciepłym pokoju farba szybciej wniknie w strukturę włosa. Jeżeli przebywamy w zimnym pomieszczeniu, na farbowane włosy warto założyć czepek kąpielowy. Schowane pod nim włosy ogrzeją się i w efekcie szybciej utlenią.
  • Problem wypłukiwania się farby powinna zniwelować odpowiednia pielęgnacja kosmetyczna. Stosowanie szamponu i odżywki dla włosów farbowanych (ze specjalnymi olejkami), odżywi je i uchroni przed  zbyt wczesną utratą intensywnego koloru – radzą eksperci ds. koloryzacji marki Garnier.
  • Aby nadać włosom dodatkowego blasku, po koloryzacji warto spłukać odżywkę nie ciepłą, lecz zimną wodą.

Więcej o koloryzacji bez amoniaku znajdziesz tutaj: http://www.garnier.pl/koloryzacja/piekno/potrzeby/bez-amoniaku

Autor: Beata

Staram się przekazywać ciekawe ale także ważne informacje szczególnie ze świata mody, lifestylu i życia gwiazd.

Podziel się tym artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.