Niedoceniana przez Polki biżuteria z bursztynu wzbudza zachwyt w Chinach

Polki nie doceniają biżuterii z bursztynu. Zwłaszcza młode kobiety uznają jantar za odpowiedni raczej dla starszych pań bądź kojarzą go z tandetnymi pamiątkami z wakacji. Projektanci przekonują jednak, że bursztyn mogą nosić zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki.

Bursztyn to żywica kopalna z drzew iglastych. Znanych jest ponad sześćdziesiąt jego odmian, w jubilerstwie najbardziej ceniony jest jednak bursztyn bałtycki. Występuje on w wielu kolorach, które zależą od materiałów, z którymi żywica się stykała, oraz rodzaju ziemi, w której leżała. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, ale występuje także bezbarwny. Zdarza się, że wewnątrz bryły znajdują się szczątki zwierząt lub fragmenty roślin.

– Bursztyn fascynuje tym, że ma mnóstwo odmian barwnych. Nam kojarzy się przede wszystkim z brązowawym kolorem, który przez fachowców zwanym jest koniakowym. To jest jednak jedna z wielu barw bursztynów. Mamy odcienie jasne, mleczne, które są najbardziej poszukiwane, mamy odcienie żółtawe, których jest cała gama, mamy też od odcienie brązowe aż do czarnego – mówi Anna Sado, dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Biżuteria z bursztynu jest niezwykle popularna na świecie. Znacznie mniejszym uznaniem cieszy się natomiast w Polsce. Wiele kobiet wciąż kojarzy bursztyn bardziej z tandetnymi pamiątkami z wakacji nad morzem lub barokowymi ozdobami dla starszych pań niż z elegancką, nowoczesną biżuterią. Doceniają go natomiast polskie gwiazdy. Biżuterię z bryłami jantaru chętnie noszą Monika Richardson, Kayah czy Lidia Popiel.

– To paradoksalne, że nie cenimy bursztynu, który jest naszym bałtyckim złotem. Doceniają go jednak jego ambasadorki, kobiety, które ten bursztyn noszą. W ostatnich latach jego ceny bardzo wzrosły, dlatego nie spodziewajmy się już, że biżuteria z nim będzie tania. Może przyczyni się to do wzrostu prestiżu wyrobów z polskiego złota. Zawsze przecież jest tak, że cenimy to, co jest drogie i rzadkie – mówi Anna Sado.

Polska biżuteria z bursztynu cieszy się ogromną popularnością m.in. w Chinach. Według ekspertów kraj ten stał się jednym z głównych importerów bursztynu i wyrabianej z niego biżuterii, a do Azji Polska eksportuje prawie 40 proc. biżuterii.

– Najbardziej chłonnym rynkiem są obecnie Chiny, gdzie sprzedaje się naprawdę bardzo, bardzo dużo biżuterii z bursztynem. Chińczycy wymusili na nas wzrost jakości i estetyki, dzięki czemu biżuteria w ostatnich trzech-czterech latach bardzo się zmieniała, zrobiła się piękniejsza, bardziej estetyczne. Jest ona co prawda dostosowana do potrzeb rynku chińskiego, ale te wyroby są po prostu piękne – mówi Anna Sado.

Biżuteria z bursztynu jest niezwykle elegancka i ponadczasowa. Z powodzeniem mogą ją nosić zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki. Młode dziewczyny mogą wybrać delikatne bransoletki z małymi bryłkami jantaru, dla starszych pań idealna będzie biżuteria bardziej okazała, z większymi bryłami bursztynu. Jantar najczęściej oprawiany jest w srebro, coraz bardziej popularne staje się jednak także połączenie bursztynu ze złotem. Oprawy są zazwyczaj delikatne, tak aby jak najpełniej wyeksponować urodę bursztynu. Połączenie jantaru z lnianym sznurkiem lub rzemieniem nadaje biżuterii nowoczesnego i młodzieżowego charakteru.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

Autor: Beata

Staram się przekazywać ciekawe ale także ważne informacje szczególnie ze świata mody, lifestylu i życia gwiazd.

Podziel się tym artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.