Epilacja: 5 pytań o laserowe usuwanie owłosienia

Masz dość depilatora, wosku czy też golarki? Nic dziwnego – usunięte w ten sposób włoski odrastają w błyskawicznym tempie. Alternatywą jest epilacja, popularnie nazywana depilacją laserową. Zabieg ten pokochały kobiety na całym świecie. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na laserowe usuwanie owłosienia?

Czym się różni epilacja od depilacji?

Depilacja to określenie dla metod usuwania owłosienia, polegających na wyrywaniu lub goleniu. Zazwyczaj wykonujemy ją samodzielnie w domu przy pomocy depilatora, golarki, wosku lub pasty cukrowej. Epilacja to słowo zarezerwowane dla depilacji laserowej. Podstawową różnicą między depilacją a epilacją jest głębokość działania. Laserowe usuwanie owłosienia uszkadza całą strukturę włosa, wraz z cebulką i mieszkiem włosowym, dzięki czemu osiągnięte rezultaty są długotrwałe. Tradycyjna depilacja jest metodą krótkotrwałą i powodującą liczne podrażnienia. Może nawet doprowadzić do wrastania włosów i zapalenia mieszków włosowych.

Czy pora roku ma znaczenie przy depilacji laserowej?

Laserowa depilacja jest zabiegiem całorocznym. Każda pora roku jest odpowiednia, aby zdecydować się na usuwanie owłosienia laserem. Trzeba pamiętać tylko o tym, żeby nie opalać skóry przed zabiegiem (ani na słońcu, ani w solarium) oraz stosować odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV po zabiegu. Latem skóra jest bardziej narażona na promieniowanie słoneczne, trzeba więc zachować większą ostrożność w trakcie trwania serii zabiegów epilacji.

Czy epilacja to zabieg dla każdego?

Zabieg ten może być wykonywany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Polecany jest też kobietom, u których występuje hirsutyzm – zaburzenie hormonalne, objawiające się występowaniem owłosienia typu męskiego. Wskazaniem do epilacji laserowej jest zapalenie mieszków włosowych, częste podrażnienia po goleniu oraz wrastanie włosków.

Oczywiście istnieje też szereg przeciwwskazań do epilacji:

  • świeża opalenizna,
  • ciąża i karmienie piersią (do 6. miesiąca po ustaniu laktacji),
  • przerwana ciągłość naskórka,
  • epilepsja,
  • przyjmowanie środków światłouczulających (ziół, leków, retinoidów),
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna),
  • łuszczyca,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • bliznowce,
  • aktywne infekcje skórne,
  • rozrusznik serca,
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.

Trwała depilacja – czy to w ogóle możliwe?

Nie bez przyczyny epilacja nazywana jest zabiegiem trwałej depilacji. Pod warunkiem, że poddamy się odpowiedniej serii zabiegów, możemy liczyć na to, że usunięte owłosienie już nie odrośnie. Liczba i częstotliwość zabiegów to kwestia indywidualna i zależy m.in. od rodzaju owłosienia, stężenia melaniny, obszaru zabiegowego czy gospodarki hormonalnej organizmu. Laser działa jedynie na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu). Włosy na ciele nigdy nie znajdują się w tym stadium jednocześnie, dlatego niezbędne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w odpowiednich odstępach czasu. Najczęściej stosuje się przerwy: 8 tygodni w przypadku depilacji laserowej nóg, 6 tygodni – przy depilacji laserowej bikini oraz 4 tygodnie – przy depilacji twarzy.

Jaki laser do depilacji jasnych włosów będzie najlepszy?

Jeszcze do niedawna uważano, że epilacja jest zabiegiem nieskutecznym w przypadku włosów, które zawierają niewiele barwnika (melaniny). W ostatnim czasie się to jednak zmieniło. Nowoczesne lasery do depilacji umożliwiają skuteczne usuwanie nie tylko ciemnych włosów, ale też jasnych i cienkich. Do takich urządzeń należy laser Motus, który błyskawicznie wychwytuje nawet bardzo niskie stężenia melaniny.

Zastanawiasz się nad zabiegiem epilacji? Zapytaj o nią specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie.

 

Źródło: Artykuł partnerski

Autor: Beata

Staram się przekazywać ciekawe ale także ważne informacje szczególnie ze świata mody, lifestylu i życia gwiazd.

Podziel się tym artykułem na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.